Pita (potocznie nazywana bułką czy plackiem) jest rodzajem pieczywa wykonanym jedynie z czterech składników: mąki, wody, drożdży i soli. Wypiekana jest w bardzo wysokich temperaturach, dlatego w środku pojawia się tak zwana kieszonka, którą można wypełniać różnorodnym farszem. Właśnie dlatego, iż chlebek pita jest pieczony w temperaturze ponad 230 stopni Celsjusza, bardzo gwałtownie rośnie. Na początku królowała na stołach Bliskiego Wschodu, teraz coraz częściej pojawia się w innych częściach świata. Dowiedz się, gdzie kupić smaczny i zdrowy chlebek pita. Kupuj chleb arabski z dobrego źródła. Sprawdź!

Pita – charakterystyka

Pita, nazywana również chlebkiem pita jest charakterystyczna ze względu na swoją prostotę. Wykonana z zaledwie czterech składników, idealnie nadaje się do serwowania w różnych wariantach, zarówno z dodatkiem mięsnym, jak i warzywnym. Chlebek pita świetnie smakuje również podany wraz z hummusem Stanowi pomysł na szybką i łatwą przekąskę. Trzeba pamiętać o tym, że chleb arabski powinien być przechowywany w odpowiedniej temperaturze. To pozwoli zachować dłużej jego świeżości. Taka wersja chlebka pita jest najlepsza i z pewnością oczaruje niejedną osobę. Jej sukces stanowi prostota, a także fakt, iż sami wybieramy, z czym ją podamy.

Jeśli chodzi o jego pochodzenie, to początki wypieku pieczywa, jakim jest pita, sięgają bardzo dawnych czasów, kiedy to wytwarzana była jedynie z mąki i wody, a wypiekana nad żarzącym się ogniem przez Beduinów. Samo słowo pita oznacza z języka greckiego płaski, co jest aluzją do jej płaskiego i okrągłego wyglądu. Pierwsza wzmianka o pieczywie pita pochodzi sprzed dwunastu tysięcy lat. Jej korzeni prawdopodobnie możemy szukać w starożytnej Syrii. Co więcej, w tamtym czasie, ale i w późniejszych latach, chlebek pita odgrywał rolę pożywienia, ale również naczynia, co znaczy, że ludzie nie potrzebowali ani sztućców, ani talerzy. To bardzo ułatwiało sprawę i sposób podania.

chleb pita sklep

Gdzie można kupić pitę?

Istnieje bardzo duża liczba sklepów, które proponują w swojej ofercie chlebki pita. Zakupu można dokonać zarówno przez sklepy internetowe, jak i osobiście wybrać się na zakupy stacjonarne. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup pieczywa arabskiego w sklepach, które specjalizują się w produkcji i sprzedaży, tylko i wyłącznie chlebka pita. Sklepy internetowe często jednak prowadzą sprzedaż hurtową przeznaczoną dla barów czy restauracji. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na skład kupowanego przez nas produktu. Można również wybrać odpowiednią dla nas wielkość pity, ponieważ dostępne są w rozmiarach od 16 cm do 33 cm, jeśli chodzi o wielkość średnicy. W sklepach stacjonarnych, w których robimy zakupy na co dzień zakupy, znajdzie się poszukiwany przez nas chlebek pita. Jednak tutaj powinniśmy zastanowić się, czy produkt jest dobrej jakości i skrupulatnie sprawdzić jego skład. Na internecie na różnych forach z łatwością można znaleźć propozycje podania chlebka pita kupionego w sklepie. Wykonanie farszu zwykle nie zajmuje dużo czasu, tym samym, jeśli nie mamy pomysłu, co podać na przykład na imprezie, świetnym rozwiązaniem może właśnie być chlebek pita.

Czy warto kupować chlebek pita?

Już wiemy, gdzie kupić pitę, dlatego teraz powstaje pytanie, czy warto? Może lepszym rozwiązaniem będzie upieczenie chlebka pita w domu? Jeśli lubimy kulinarne wyzwania, to zawsze warto spróbować swoich sił. Jednak dużo szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem będzie zakup gotowych pit. Można przygotować je na wiele sposobów, podawać w różnych kombinacjach. Bardzo popularną opcją jest przygotowanie pieczywa pita wypełnionego różnego rodzaju mięsem bądź warzywami, a także serami i podać wraz z sosem. Jest to bardzo pomysłowa i szybka w realizacji przekąska, którą możemy zaskoczyć naszych znajomych podczas spotkań. Jeśli odpowiednio sprawdzimy wiarygodność sklepu, w którym dokonujemy zakupów, to z pewnością się nie zawiedziemy na jakości i smaku chlebka pita. Co więcej, pieczywo, jakim jest pita, jest bardzo dobry zamiennikiem dla tradycyjnego pieczywa, a łatwością dostaniemy go w każdym większym supermarkecie. Stanowi też ciekawą odmianę dla kanapek zjadanych na co dzień. Ponadto możliwości podania mamy dużo więcej. Chlebek pita jest niskokaloryczny, a więc od dodanych do niego składników będzie zależeć to jak wpłynie na nasze zdrowie. Niektórzy z dużym powodzeniem wykorzystują pieczywo pita jako spód do pizzy, co również stanowi ciekawe zastosowanie. Jak widać, możliwości podania jej jest całe mnóstwo. Z pewnością każdy znajdzie swój ulubiony sposób, dlatego zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty chlebków pita!