Kebab to danie znane wielu osobom, potrawa ta pochodzi z Turcji i ma ponad dwadzieścia odmian. Każda forma kebaba jest ciekawa i odmienna, w zależności od miejsca, gdzie jest przygotowywana. W Polsce najczęściej można spotkać przydrożne restauracje lub foodtrucki oferujące kebaby.

Döner kebab — najczęściej spotykany kebab

To najczęściej pojawiający się rodzaj kebaba w Polsce. Do tej potrawy wykorzystuje się najczęściej mięso wołowe lub drobiowe, które jest marynowane w odpowiednich przyprawach. Jego kawałki są wbijane na szpikulcu, który się obraca, dzięki czemu jest dokładnie pieczone. Dodaje się do niego różne surówki i sałatki, wielokrotnie do całości wkomponowuje się różnego rodzaju warzywa — pomidory, ogórki, kukurydzę, a nawet oliwki. W oryginalnej recepturze używany jest ser owczy, który doskonale łączy się ze smakiem mięsa. Do tych składników dołączany jest sos — lokale oferują wiele różnych rodzajów, które są wybierane według preferencji klienta. Kebab podawany jest w picie — jest to chleb arabski, który powstaje z połączenia ciasta i drożdży, stanowi idealne dopełnienie dla reszty składników kebaba.

Dürüm döner — kebab zawijany

Jest to kebab w zupełnie innej postaci niż pozostałe. W polskich restauracjach pojawia się równie często jak döner kebap. Do jego przygotowania również używa się mięsa, które jest pieczone na szpikulcu, jednak do zamarynowania powinno się wykorzystywać mleko i cebulę, dzięki temu połączeniu jest ono delikatne i ma doskonały zapach i smak. Dodatkiem do tak przyrządzonego mięsa jest późniejsze rozprowadzenie na nim odpowiednich przypraw i oliwy.

Durum podaje się z mieszanką surówek z kapusty czerwonej i białej, z dodatkiem pomidora, ogórka i innych warzyw. Sosy, jakie dodaje się do kebaba, różnią się w zależności od restauracji. Tak przygotowane składniki zawija się w placku lawasz. Jest to ciasto przygotowywane na bazie mąki pszennej, soli, wody i oliwy. Dürüm döner jest bardzo popularny w Polsce, gdzie bardzo często spożywany jest jako obiad lub kolacja. Jednak bardzo mało osób wie o tym, że w Turcji najczęściej się łączy się go z tradycyjnym napojem z wody i jogurtu — ayranem.

Prosty sposób na kebaba bez zawijania — danie kebab

Jest to odpowiednik kebaba, którego składniki ułożone są na talerzu. Do jego stworzenia wykorzystuje się mięso pieczone na szpikulcu, które wcześniej było odpowiednio zamarynowane. To danie przyrządza się z wykorzystaniem surówki z białej lub czerwonej kapusty i różnych warzyw. Wszystkie składniki są dopełnione sosem, który jest często wybierany według indywidualnych preferencji. W tym daniu nie używa się placków takich jak pita, lawasz czy tortilla. Kebab na talerzu jest odpowiednią opcją dla osób, które nie mogą spożywać mąki pszennej.

Czy można wykorzystać pitę w inny sposób?

Pita to idealny placek, który można wykorzystać na wiele sposobów, dzięki niemu można uświetnić wiele potraw. Ten rodzaj chleba może być idealnym dopełnieniem do potrawy gyros. To danie jest podobne do kebaba, różni się jedynie sposobem marynowania mięsa oraz sosem, ponieważ do tej potrawy wykorzystuje się tzatziki. Pita świetnie smakuje również z samym dodatkiem dipu, a placek można wykorzystać jako spód do pizzy.