Każda kultura ma swoje nawyki, przyzwyczajenia, zasady, a także charakterystyczne elementy kuchni. Jednym z nich jest pieczywo, które od dawna gości na naszych stołach, zajmując na nich główne miejsce. Skupiając swoją uwagę wokół produktu, który znalazł zastosowanie w naszym codziennym jadłospisie, musimy zwrócić oczy nieco dalej, w kierunku innych części świata i będącego nieodłączną częścią ich kultury – chleba, znanego również jako pita, puri, piada czy chlebek naan.

Kultura chleba

Wydawałoby się, że kuchnie świata są od siebie całkowicie inne. Jeśli jednak przyjrzymy się poszczególnym aspektom nieco bardziej uważnie, możemy dostrzec pewne podobieństwa. W przypadku pieczywa można zauważyć dużo wiążących się ze sobą cech takich jak skład, sposób przyrządzenia czy nawet sam kształt.

Pita

Pieczywo pita ma swoje korzenie w Grecji. Z języka greckiego oznacza “płaski placek” i jest wypiekiem cieszącym się popularnością w krajach Bliskiego Wschodu oraz Maghrebu. Jak mówi sama nazwa, pita jest płaskim plackiem, powstającym z wody, mąki i drożdży. Za sprawą tych składników, podczas wyrastania tworzy się mała kieszonka, do której w późniejszym czasie można włożyć farsz. Szacuje się, że pitę wypiekało się już około 12 tysięcy lat temu w starożytnej Syrii. W krajach arabskich nazywana jest chlebkiem arabskim, libańskim lub syryjskim. W obecnych czasach wyrób ten używany jest do serwowania kebabów, czyli produktów typu fast food.

Puri

Jest rodzajem chleba kojarzącego się najczęściej z północą Indii, ale również Pakistanem, Bangladeszem oraz Sri Lanką. Sposób powstawania tego chleba jest dość prosty – początkowo tworzy się mieszaninę mąki pszennej z wodą, którą następnie formuje się w kulki. Następnie smaruje się specjalnym rodzajem masła klarowanego ghee i wrzuca się na głęboki olej.

pita, puri, piada, chlebki naan - co je różni?

Piada

Następna w kolejce jest piada, nazywana inaczej piadiną. Jest to wyrób w postaci cienkiego placuszka, uformowanego z mąki wraz z dodatkiem nadzienia, podawany na ciepło. Jego pochodzenie przypisuje się regionowi Emilia-Romania na północy Włoch. Chlebek ten można wypełniać kilkoma rodzajami farszu – najczęściej spotykanymi są sos pomidorowy z serem, mięso lub wędlina, grzyby oraz rukola. Piady występują także w wersji na słodko z dodatkiem czekolady lub konfitury. Dawniej tradycyjnie wypiekało się piady na dużych terakotowych talerzach, nazywanych teggia, natomiast dziś używa się w tym celu grilla elektrycznego lub zwykłej patelni.

Chlebek naan

Inaczej nazywany chlebek perski lub hindi, jest wyrobem drożdżowym, powstałym z białej mąki pochodzącej ze Środkowej Azji. Składa się z mąki pszennej, drożdży, masła, czosnku, jogurtu, cukru i soli. Zazwyczaj przybiera on formę dużej kropli, a powstaje w specjalistycznym piecu cylindrycznym zwanym tandoor. Chleb ten jest najbardziej rozpoznawalnym elementem od Turkiestanu po Birmę. Serwuje się go z dodatkiem czosnku, sezamu, warzyw (cebuli), sera, bakalii czy jagnięciny. Można zaobserwować, że dodawany jest czynnie do wielu dań kuchni indyjskiej.

Jeśli szukają Państwo świeżo wypiekanej pity, stworzonej z najwyższej jakości składników, serdecznie zapraszamy do naszego sklepu!