Pita to przysmak wielu smakoszy pieczywa, ze względu na mnogość wersji, w jakich może być spożywana. Nadziewana, faszerowana, czy jako dodatek do moczenia w sosach – to tylko niektóre z pomysłów. To, co charakteryzuje pitę, to prosty skład i unikalny smak. Chlebek arabski wykonywany jest z dosłownie kilku składników, jednak najważniejszym z nich są drożdże i wysoka temperatura, w której pity są wypiekane. Dzięki temu chlebek przyjmuje unikalną formę, idealną do tworzenia orientalnych dań. Jakie zadanie pełnią drożdże w procesie powstawania arabskiego chlebka?

Czym są drożdże?

Zaliczane do grupy grzybów, drożdże to jednokomórkowe organizmy zawierające jądro komórkowe. Ze względu na liczność ich występowania na planecie, niektóre z nich są dla nas bogatym źródłem witamin, minerałów i składników odżywczych. Należy pamiętać też o wariantach, które mogą siać spustoszenie w naszym organizmie i narazić nas na niebezpieczeństwo. Istnieją także odmiany, które doprowadzają do psucia się żywności.

Najpopularniejsze rodzaje drożdży

Te, z którymi mamy do czynienia najczęściej to drożdże piekarskie, które wykorzystywane są także podczas procesu przygotowywania pity. To właśnie one odpowiedzialne są za puszystość i sprężystość tego wypieku. Dodanie do pozostałych składników ciasta rozczynu drożdżowego lub drożdży w granulacie, doprowadza do stworzenia plastycznej masy. Pod wpływem wysokiej temperatury ciasto rośnie i tworzone są na nim charakterystyczne wybrzuszenia. To właśnie dzięki fermentacji drożdży oraz temperaturze, chlebek arabski zawdzięcza swój niepowtarzalny smak.

drożdże spożywcze do pity

Inne znane i stosowane odmiany drożdży to:

  • drożdże alkoholowe – niezwykle pomocne podczas wytwarzania piwa, wina, a także wódki;
  • drożdże kefirowe oraz probiotyczne – wykorzystywane w przemyśle i tworzeniu produktów nabiałowych oraz produkcji prozdrowotnych suplementów diety, oraz produktów pielęgnacyjnych, dzięki dużej zawartości biotyny.

Warto pamiętać, że w skład drożdży spożywczych wchodzą drożdże piekarskie, piwowarskie, winiarskie i gorzelnicze, które różnią się od siebie, chociażby formą. Przykładowo drożdże piekarskie dzielimy na suche, w postaci kostek przechowywanych w lodówce, oraz drożdże instant w granulacie.

Jak pobudzić drożdże do działania?

Drożdże suszone lub w kostce, należy najpierw pobudzić do działania za pomocą wykonania rozczynu. Do drożdży dodawany jest cukier, ewentualnie mąka z wodą lub mlekiem. Następnie mieszankę odstawiamy w miejsce o pokojowej temperaturze, aż drożdże zaczną ,,rosnąć” pod wpływem produkowanego przez nie, dwutlenku węgla. Mieszanka podwaja swoją objętość i zaczną pojawiać się pęcherzyki gazu. Wówczas rozczyn drożdżowy jest gotowy do dodania do reszty składników.

Granulatu drożdżowego nie trzeba pobudzać, wystarczy dodać go do przygotowywanego ciasta.

W zależności od sposobu przygotowania pity, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu tego kluczowego składnika!

Jako że jesteśmy pewni jakości i smaku swoich wyrobów, serdecznie zapraszamy do zamówienia naszych produktów i samodzielnej oceny!