Hummus to pasta z ciecierzycy, która jest bardzo odżywcza i łatwa w przygotowaniu. Jest szczególnie popularny w kuchni wegańskiej, ponieważ cieciorka z powodzeniem może zastępować mięso.

Czym jest hummus?

Hummus dosłownie oznacza ciecierzycę. Ma formę kremowej pasty, która jest popularnym daniem w krajach Bliskiego Wschodu oraz Północnej Afryki. Jest rodzajem przystawki, którą można spożywać o każdej porze dnia. Często jest używany jako pasta do chlebków pita lub jako sos podawany do ryb, mięs czy warzyw. Występuje w dwóch formach: jako zmiksowana pasta z cieciorki, tahini, czosnku, oliwy i soku z cytryny lub jako mieszanka całych ziaren ciecierzycy połączonym z resztą składników. Hummus i pasta tahini są łatwe w przygotowaniu. Można je także kupić w formie gotowej w niemalże każdym sklepie.

Dlaczego warto sięgnąć po hummus?

Hummus jest bogaty w błonnik pokarmowy, który wspomaga prawidłowe działania układu trawiennego. Zapewnia uczucie sytości po spożyciu, co sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Hummus jest także bogatym źródłem białka i żelaza, dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstawania anemii oraz niweluje oznaki braku energii, zmęczenia czy notorycznego poczucia zimna. Ponadto obniża cholesterol oraz pomaga w walce z nowotworami. Smak hummusu jest neutralny, dzięki czemu idealnie komponuje się z różnymi składnikami. Jego konsystencja i smak zależą od konkretnego przepisu oraz indywidualnych upodobań.

Wartości odżywcze

Zawartość składników odżywczych hummusu także może różnić się w zależności od zastosowanego przepisu. Ilość użytego tłuszczu wpływa na jego kaloryczność. Niezmiennie jednak pasta z ciecierzycy jest bogatym źródłem białka, tłuszczy, błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, kwasu foliowego, żelaza i wapnia. Jest doskonałym produktem dla wszystkich grup, które są narażone na niedobory wapnia, m.in. sportowców, wegan i dzieci. Hummus poleca się do spożycia osobom z anemią, miażdżycą i obniżoną odpornością, a także kobietom w ciąży, diabetykom i wszystkim, którzy dbają o linię.

hummus do pity

Z czym jeść hummus?

Spożywanie hummusu w dużej mierze zależy od osobistych upodobań. Można stosować go jako dodatek do kanapek lub sos do surowych warzyw, a także jeść jako indywidualną potrawę. Pasta z ciecierzycy idealnie pasuje do pieczywa chrupkiego, wafli ryżowych czy krakersów. Sprawdzi się także jako zdrowy dodatek do chlebków pita, naleśników, tortilli czy placków ziemniaczanych. Hummus doskonale komponuje się również z warzywami, zarówno surowymi, jak i gotowanymi.

Domowy hummus

Hummus można w łatwy sposób przyrządzić samodzielnie w domu. Do jego przygotowania wystarczy blender, chociaż użycie maszynki do mielenia zapewnia lepszą konsystencję gotowego dania. Podstawą tradycyjnego przepisu jest właściwie ugotowana ciecierzyca, pasta tahini, oliwa, czosnek oraz inne dodatki smakowe. Tahini otrzymuje się z prażonych ziaren sezamu, które można zetrzeć w młynku lub w blenderze.

Ugotowana ciecierzyca musi być bardzo miękka i maślana, dzięki czemu hummus będzie miał idealną kremową i smaczną konsystencję. Ciecierzycę należy najpierw namoczyć przez około 12 godzin, a następnie odcedzić, opłukać i gotować około godziny. Można ją posolić dopiero pod koniec gotowania. Miękkie ziarna ciecierzycy trzeba ponownie odcedzić i opłukać. Wszystkie składniki należy następnie ze sobą połączyć i dokładnie zmiksować, aby uzyskać gładką i jednolitą pastę z ciecierzycy.