Kebab – zdrowa żywność czy fast food?

Fast Food coraz częściej kojarzą nam się ze swego rodzaju guilty pleasure. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo są niezdrowe, a mimo to od czasu do czasu nachodzi nas chęć, by jakiegoś sobie zamówić. Szczególnie Ci, którzy dbają o smukłą linie lub chcieliby taką osiągnąć, mogą odczuwać swego rodzaju dyskomfort, gdy kolejny tani burger lub smażone na głębokim tłuszczu frytki znikają w ich żołądku. Utarło się, że do podobnego typu pożywienia należy też kebab. Przygotowywany na szybko w budkach albo niewielkich lokalach, musi być przecież fast foodem.

Otóż jak się okazuje nic bardziej mylnego, a wręcz można by powiedzieć, że jeśli masz coś zjeść na mieście to powinien być to właśnie kebab. Większość składników tego pierwotnie tureckiego dania, bazuje na warzywach typu: ogórki, pomidory, cebula i jakiegoś rodzaju sałaty. Dodatkowo, mięso do kebaba wypiekane jest na specjalnym obracającym się szpikulcu. Ta metoda sprawia, że z mięsa wycieka większość tłuszczu, czyniąc je mniej kalorycznym i zdrowszym. Kebab jak się okazuje jest bardzo zbilansowanym pod względem witamin i składników odżywczych daniem, a do tego nie jest nadmiernie kaloryczny. Co jednak, gdy to nam nie wystarcza? Gdy chcemy wycisnąć z kebaba jeszcze te kilkadziesiąt kalorii i upewnić się, że nasz posiłek będzie w pełni dietetyczny? Czy to możliwe?Dietetyczny kebab 1

Dietetyczny kebab

Na ogół w budkach czy restauracjach, w których serwowane są kebaby ciężko znaleźć w menu dietetyczną odmianę tego dania. A szkoda, bo szczególnie w okresie pandemii wielu z nas zaczęło uważniej przyglądać się temu co je oraz liczyć kalorie. Jednak jeśli zdecydujemy się na przygotowanie go samodzielnie wystarczy dodać kilka prostych kroków, by zmienić kebaba w dietetyczne danie. Zacznijmy od zastanowienia się, które składniki są najmniej zdrowe.

Tutaj można jednogłośnie wytypować sosy i bułkę, bądź tortillę. Szczególnie kupne sosy, lub te serwowane nam w większości lokali, często są na bazie majonezu lub innych wysoko kalorycznych i niezbyt zdrowych składników.
Tworzenie naszego dietetycznego kebaba należy więc zacząć od przygotowania zdrowego sosu. W Internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na różnego rodzaju dietetyczne sosy, wśród którym możemy poszukać czegoś dla siebie. Najbardziej bazowym i chyba najprostszym do wykonania jest sos czosnkowy. Wystarczy bowiem przygotować trochę jogurtu naturalnego, wycisnąć do niego kilka ząbków czosnku, i doprawić odpowiadającą nam ilością pieprzu i soli (choć są niekonieczne) i to już wszystko. Dietetyczny sos jest gotowy. Większy problem pojawia się w przypadku bułki lub tortilli. Oczywiście możemy zjeść kebaba na talerzu, osobno podjadając każdy składnik, jednak w ten sposób tracimy część radości z delektowania się tym tureckim przysmakiem. Czy jest więc jakiś zamiennik?

Pita. Jest to rodzaj arabskiego chleba, wypiekany w bardzo wysokich temperaturach, aby stworzyć w środku wypieku kieszonkę, do której możemy zapakować składniki. Jest to o wiele lżejsza i mniej kaloryczna alternatywa dla popularnych w Polsce bułek do kebabów.

Na koniec pozostaje kwestia mięsa. Te najlepiej przyrządzić w piekarniku, by wytopić z niego jak najwięcej tłuszczu. I to już wszystko. Jakie są tego efekty?

Jaka jest różnica między dietetycznym kebabem a zwykłym?

Średnio zwykły kupny kebab posiada około 900 kcal. Jak na obiad nie jest to za duża liczba, jednak wielu z nas może oczekiwać czegoś jeszcze bardziej chudszego. Przygotowany powyżej kebab z sosem bez majonezu i w picie, może mieć nawet 600 kcal. To znacząca różnica, która może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i sylwetkę. Całość przygotowania takiego kebaba to kilkanaście minut, a będzie on dużo zdrowszy niż większość gotowanych w domu dań.