Chleb arabski to rodzaj pieczywa popularnie nazywany pitą. Do zrobienia jego potrzebujemy jedynie czterech składników, a mianowicie: mąkę, wodę, drożdże oraz sól. Arabska pita wypiekana jest w bardzo wysokich temperaturach (powyżej 230 stopni Celsjusza), co doprowadza do powstawania tak zwanych kieszonek w środku. Służą one do wypełniania jej dodatkami. Chleb arabski wykorzystywany jest w kuchni śródziemnomorskiej, bałkańskiej i arabskiej. Dowiedz się, czym jest chleb arabski, jak smakuje oraz z jakimi daniami go łączyć. Sprawdź!

Z czym jeść chleb arabski?

Sposoby podawania chleba arabskiego są bardzo różnorodne. Począwszy od mięsa, warzyw, sosów, hummusu i wielu innych. W zależności od regionu, dodatki chlebka pita może wyglądać trochę inaczej. Wszyscy, którzy uwielbiają kuchnię, np. turecką potwierdzą, iż chleb arabski powinien być wypełniony farszem z dużą ilością mięsa należycie doprawionego i usmażonego na ruszcie. W zależności od upodobań może to być mięso wieprzowe, wołowe czy z kurczaka. Alternatywą dla mięsa z pewnością będą warzywa – najczęściej sałata, pomidory, papryka i czerwona cebula, a także sery – kozi oraz feta. Istotnym dodatkiem do chleba arabskiego, o którym warto pamiętać, jest sos tzatziki. Świetne połączenie z chlebem arabski stanowi hummus, czyli pasta z ciecierzycy. Z arabskiej pity można zrobić tosty, a nawet wykorzystać ją jako spód do pizzy. Ciekawym rozwiązaniem są chrupiące chipsy pita, które powstają po upieczeniu i pokrojeniu chleba arabskiego. W wersji śródziemnomorskiej występuje w postaci naleśnika, który jest zawijany w rożek (brak kieszonek). Farsz stanowi gyros. Chleb arabski dzięki przestrzeganiu zasad przechowywania na dłużej zachowa świeżość, a po upieczeniu będzie elastyczny i chrupiący.

Jak smakuje chleb arabski?

Chleb arabski składa się z zaledwie czterech składników: mąki, wody, drożdży oraz soli. Z tego powodu jest niskokaloryczny, a wybrane dodatki pozwalają na różnorodność w diecie. Sam smak arabskiej pity jest specyficzny, ale zarazem podobny do polskiego chleba. Jednak istotną różnicą pomiędzy tradycyjnym a arabskim chlebem jest brak zakwasu w picie. Sprawia to, iż nie jest ona kwaśna, tylko przeciwnie – bardzo delikatna. Warto wspomnieć również o rozmiarach chleba arabskiego. Można go nabyć w sklepie w wielkości od 16 do 33 cm średnicy. Jeśli chodzi o jego przechowywanie, chleb arabski lubi ciepłe pomieszczenia, w których będzie zdatny do spożycia przez około 5 dni. Istotny jest fakt, iż można poddać go procesowi mrożenia. To z kolei pozwala na ratunek w sytuacjach kryzysowych, kiedy nie wiemy, co zjeść. Dzięki możliwościom, z którymi można podać chleb arabski, zwiększa się prawdopodobieństwo, że w lodówce znajdziemy odpowiednie składniki, aby zjeść tę przekąskę.

chleb arabski co to
Skąd pochodzi chleb arabski?

Pierwszy raz spotykając się z chlebem arabskim, pewnie zadamy sobie pytanie, skąd on tak właściwie pochodzi i dlaczego jest w naszym kraju popularny. Chleb pita prawdopodobnie powstał po raz pierwszy w Syrii, a korzenie ma w prehistorycznych podpłomykach Bliskiego Wschodu. Jest najstarszym rodzajem chleba, który został przygotowany przez człowieka. Nie wymaga on specjalistycznych narzędzi czy pieców, dlatego jest tak prosty w przygotowaniu. Z różnych źródeł wynika, iż jako pierwsi chleb arabski przygotowywali Beduini, formując płaskie, okrągłe placki z ciasta składającego się z samej mąki oraz wody, a następnie piekli go nad ogniem. Chleb arabski przybiera także inne określenia, między innymi chleb libański, syryjski oraz pita. Słowo pita pochodzi z języka greckiego i oznacza płaski placek. Jednak bardzo prawdopodobny jest fakt, iż wywodzi się z języka starogreckiego, od słowa pektos, co oznacza solidny.

Idealny posiłek

Za jej sukcesem bez wątpienia stoi fakt, iż chleb arabski jest dostępny w każdym supermarkecie. Pita jest również znakomitym zamiennikiem dla tradycyjnego pieczywa. Dlatego, jeśli chcemy urozmaicić nasze posiłki, warto go spróbować i poszukać odpowiedniego wariantu dla siebie. Arabska pita świetnie sprawdzi się jako posiłek na każdą porę dnia. Począwszy od śniadania, kończąc na kolacji. Dzięki różnorodnościom w sposobie podania bez problemu można ją włożyć do pudełka i zabrać ja ze sobą do szkoły czy do pracy. Oczywiście najlepiej smakuje podana na ciepło, ale na zimno również jest dobra. Dodatki w niej zawarte mogą sprawić, że chleb arabski będzie pełnowartościowym posiłkiem, który zapewni energię na nawet najbardziej zabiegane dni. Ponadto nieważne czy kupimy gotową pitę w sklepie, czy sami postanowimy sami ją przygotować, jest ona bardzo szybka w przygotowaniu. Nie wymaga również dużych umiejętności kucharskich, a przy tym można zjeść smacznie i zdrowo.